Podstawy prawne konsultacji społecznych
- Szczegóły
- Kategoria: Zasady konsultacji społecznych
- Opublikowano: środa, 14, styczeń 2015 22:05
- Administrator
- Odsłony: 960
Konsultacje społeczne stanowią postępowanie, w którym przedstawiciele różnych szczebli władz, poddają pod ocenę i weryfikacje mieszkańców swoje zamierzenia dotyczące np. projektów aktów prawnych (zmiany lub stanowienie nowych), inwestycji lub innych zamierzeń, które będą wpływać na życie codzienne, jego jakość i pracę mieszkańców. Konsultacje mają na celu zebranie opinii na dany temat, ich ewentualną korektę i informowania o zmianach i ostatecznym kształcie.
Konsultacje społeczne to sposób zbierania opinii przy podejmowaniu kluczowych planów, strategii, decyzji, stanowisk, propozycji itp. od organizacji i osób, które znajda się pod wpływem, w bezpośrednim zasięgu podjętych planów czy też praktycznych działań.
Podstawą do przeprowadzenia konsultacji społecznych w samorządzie gminy są przepisy ustaw o:
- samorządzie gminnym z 8 marca 1990 r.
- zasadach prowadzenia polityki rozwoju z 6 grudnia 2006 r.
- działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r.
- udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z 3 października 2008 r.
Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie określa uchwała Rady Gminy Gorzków nr IV/8/2010 z dnia 29 grudnia 2010 r. Zasady te mają charakter obligatoryjny i dodatkowo wymów ten jest opisywany każdorazowo w Rocznym Programie Współpracy.